Venkovní srubová finská sauna

Srubová finská sauna 1 Srubová finská sauna 2

Stavíme venkovní finské srubové sauny na míru

Venkovní srubové sauny jsou od nepaměti nedílnou součástí tradičního finského saunování. Nyní si tento nezapomenutelný zážitek můžete dopřát i Vy. Srubové finské sauny jsou dostupné v mnoha provedeních. Vybírat můžete ze tří základních typů stěn, šesti základních typů krytin a tří základních typů založení stavby.

Postavíme Vám kvalitní venkovní srubovou saunu na zakázku.

Doprava zdarma   |   Záruka 5 let   |   Montáž 48 hodin   |   3D návrh

Nezávazná poptávka        Kontaktujte nás

Venkovní srubová sauna - saunování v harmonii s přírodou

Materiál interiéru venkovní srubové sauny

Materiál interiéru finské sauny lze vybírat z pěti dostupných dřevin abachi, cedru, osiky, finského smrku a thermowoodu. Podrobné info o jednotlivých dřevinách naleznete ZDE.

AbachiCedrOsikaSeverský smrkThermowood- severský smrk


Saunová kamna

Sauna může být  vytápěna kamny na dřevo nebo kamny elektrickými. Sauna s kamny na dřevo je opatřena nerezovým komínem pro odvod spalin a nevyžaduje přívod silové elektřiny. Pro zapojení elektrického příslušenství postačí přípojka na 230 V. V případě kamen elektrických není potřeba instalovat komínové těleso ale přibývá nutnost zavedení přípojky na 380V.

Saunová kamna na dřevoKamna do sauny- elektrická


Dveře a okna veknovní sauny

Do srubových finských saun jsou vhodné dřevěné dveře s izolačním dvouvrsvým oknem, opatřené magnetickým či mechanickým zámkem. Zamykatelný zámek není v sauně z bezpečnostních důvodů přípustný. Dalšími variantami jsou dveře celoprosklené, či celodřevěné. Okna jsou vyrobena z kaleného bezpečnostního, izolačního dvojskla a standardně nejsou otevíratelná.

Skladba stěn srubové finské sauny

1.Ručně opracované kmeny o průměru 20-30 cm se styčnou plochou  10-12cm, vyplněné minerální izolací v dotykové spáře. Interiér je tvořen samotnými kmeny a pro zachování přírodního vzhledu ho nelze dále izolovat.

2. Půlené klády o průměru 20-30 cm bez izolace ve styčné spáře. Tato konstrukce vyžaduje dodatečnou vnitřní izolaci  o tloušťce 12-16 cm ,dle klimatických podmínek. Tato varianta je zlatou střední cestou. Zvenčí je zachován vzhled tradiční srubové stavby a interiér může být dostatečně izolován.

3. Dřevěné trámy o průřezu 120x 120 mm vyplněné minerální izolací ve styčné spáře.  Interiér lze dále izolovat minerální izolací o tloušťce 8-12 cm, ale je potlačen přírodní vzhled trámů.

V případě volby varianty 2. nebo 3. s dodatečnou vnitřní izolací, lze vzhled interiéru vybírat z následujících modelových řad.

stěna-kanadský srub  stěna z půlených klád  stěna z trámů 12 x 12 cm


Střecha venkovní sauny

Skladba střechy venkovní sauny je dvouplášťová s větranou mezerou a izolací 16- 20 cm, dle klimatické oblasti. Volba střešní krytiny je především otázkou vkusu a sladění sauny s okolím. Pro zastřešení sauny nabízíme 6 nejoblíbenějších možností. Střechu srubové sauny lze dále vybavit okapem či hromosvodem s revizní zkouškou.

  • Zatravněná zelená střecha- pouze pro střechy se sklonem do 30°
  • Střešní tašky ze štípané břidlice
  • Šindelová střecha ze štípaného modřínu
  • Střešní taška pálená- dekor Bobrovka
  • Střešní bitumenový šindel s hrubou vrstvou
  • Profilované plechové střešní dílce- dekor střešní taška

  štípaná břidlice  zelená střecha  štípaný modřínový šindel  taška bobrovka  asfaltový šindel  profilovaný plech

Specifikace

Stavební připravenost venkovní sauny

Podklad zahradní srubové sauny

Ideálním podkladem, který usnadní a urychlí montáž srubu je betonová deska se základy sahajícími do nezámrzné hloubky.
Alternativním řešením je založení srubu na betonových patkách, sahajících min. 80cm hluboko, avšak toto řešení vyžaduje složitější konstrukci podlahy sauny a s tím i spojené náklady.
Třetí variantou je založení sauny na zemních vrutech, které velmi urychlují proces budování základů avšak stále platí nutnost vytvoření složitější konstrukce podlahy. Po srovnání náročnosti a doby budování v souvislosti s navazujícími pracemi vycházejí zemní vruty jako nejlepší řešení.

Elektroinstalace

V případě instalace kamen elektrických  je ve většině případů nutné zavedení silové elektřiny 380V, minimální průřez vodiče 5 x 2,5 mm2. V případě kamen na dřevo postačí 230V pro zapojení saunového světla a dalšího vybavení.

Objem sauny (m3) Příkon kamen (W) Napětí (V) Průřez vodiče (mm2) Jištění Proudový chránič
3-4 3kW 230V 3x2,5 1x16A 30mA
5-7 6kW 380V 5x2,5 3x16A 30mA
8-11 9kW 380V 5x2,5/4 3x20A 30mA
12-15 12kW 380V 5x4 3x25A 30mA

Přípojka vody

Připojením vody přímo do sauny- do podsvětleného vědra, jezírka či malé saunové fontány lze vytvořit opravdový ráj na zemi. Možnost průběžného doplňování tekutin, osvěžování či polévání kamen tak budete mít stále na dosah.

Přípojka ke kanalizaci

Při mytí sauny, polévání kamen a pocení osob může vzniknout větší množství odpadní vody. Z toho důvodu je vhodné napojit zahradní saunu přímo na kanalizaci. V případě nemožnosti tohoto napojení navrhneme další dostupná řešení.
Provádíme i práce související s přípravou Vašeho prostoru pro saunu. Pokud máte zájem nebo dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi finskou, římskou a parní saunou?

Hlavní rozdíl je v poměru teploty a vlhkosti.
Finskou saunu vytápíme na 80-110°C zatímco relativní vlhkost nepřesáhne 10%.
Teplota v římské sauně osciluje v rozmezí 60-80°C a vlhkost mezi 40-80%.
V parní sauně bychom nesnesli teplotu vyšší než 55°C, jelikož vlhkost zřídka klesá pod 95%.
Všechny námi nabízené typy saun lze užívat jako Finskou i Římskou saunu.

Jak vybrat správnou saunu ?

Při výběru zvažte velikost, požadovanou teplotu a sladění sauny s okolím. Velikost sauny by měla být vybírána pro o 1 až 2 vyšší počet osob než bude její obvyklé vytížení z důvodu bezpečnosti a pohodlí při užívání. Obecně platí, že ve světlých interiérech vyniknou sauny tmavé a naopak. Pro bližší porozumění saunám , doporučujeme prostudovat sekci Postup výběru sauny.

Za jak dlouho se sauna vyhřeje?

Správně postavená sauna by měla být vytopena na 85°C za 60-90 minut. Doba vytopení sauny záleží na mnoha vnějších faktorech a parametrech sauny. Nejvyšší vliv má okolní teplota, výkon kamen, vlhkost vzduchu a tloušťka izolace sauny.

Jak má být připraven prostor pro saunu ?

K dispozici dáváme podrobný popis stavební připravenosti pro sauny.

Jak dlouho trvá dodání sauny?

Výroba a dodání sauny na míru zabere 3-4 týdny, v závislosti na zvolené výbavě.

Dodání sauny typizované zabere zpravidla 8-10 týdnů od obdržení závazné objednávky. V průběhu této doby je zajištěna stavební připravenost a následná montáž sauny zabere pouze 12 hodin.

Jaké jsou ideální rozměry sauny?

Domácí sauna by měla mít minimální šířku alespoň 2 m z důvodů možnosti ulehnutí a výšku 2,1m -2,3m. Minimální vnější rozměry jsou z bezpečnostních důvodů 1,4x 1,4x 2,2m. Obvyklá šířka lavic se pohybuje od 50 do 65 cm, výjimkami jsou ale lavice i 1,5m široké.

Jak dlouho trvá montáž?

Montáž sauny typizované zabere pouze 12 hodin. V ranních hodinách Vám saunu přivezeme, odpoledne předáme hotové dílo a večer se můžete vysaunovat.

Montáž a odzkoušení sauny na míru zabere v přístupných prostorách 48h. V prostorách méně přístupných či obestavěných z více stran je nutné počítat s dobou realizace až 5 dní.