Saunové dřeviny

Dřevěné materiály a jejich vlastnosti

Dřevo je materiálem, který je od nepaměti nedílnou součástí všech finských saun . Je prokázáno že přítomnost dřeva jako 100% přírodního materiálu blahodárně působí na lidskou psychiku a mysl. Působením vysoké teploty  získává dřevo  tmavší nádech a stává se odolnějším. Každá dřevina má svou specifickou barvu, texturu a vůni, je tedy jen na Vás, kterou zvolíte.

Pro  stavbu sauny lze použít africkou vrbu abachi, kanadský červený cedr, skandinávský smrk, osiku nebo olši. Každá ze dřevin je vhodná pro konkrétní účely, např. stavbu lavic, opěrek či obkladů.

AbachiAbachi

Africká vrba abachi je dřevina světle bílé až světle žluté barvy, rostoucí v tropických deštných pralesech střední Afriky. Vzhledem ke své nízké hustotě je vhodná na obklady lavic i stěn.  Dřevo africké vrby je měkké, bezsukové a proto ani při teplotách dosahujících 100°C,  při doteku nepálí. Abachi má svou typickou nezaměnitelnou vůni, která Vám při každém saunování připomene vůni tropů.

 

Osika

Osika

Dřevo topolu osiky se barvou podobá dřevu africké vrby. Osika má světle-žlutou barvu, nízkou tepelnou vodivost avšak nižší odolnost vůči vlhkosti. Je vhodná nejen na stavbu saunových laviček a opěrek, ale i na obložení interiéru sauny. Ani při vysokých saunových teplotách osika na dotek nepálí a její dřevitá vůně dodá svěžest každé sauně. Na stavbu našich saun používáme jen osiku kvality A++. To znamená že materiál neobsahuje žádné pohledové vady, suky ani smolníky. Je tedy pohledově dokonale čistý.

 

Severský smrkSeverský smrk

Dřevo smrku má tradiční světle-žlutou barvu ,výrazné letokruhy a drobné zarostlé suky podtrhující jeho přírodní charakter. Severský smrk je nejdostupnější saunovou dřevinou s nejnižšími pořizovacími náklady. Hodí se proto na výrobu konstrukce saunového nábytku nebo obklady interiérů a exteriérů saun. Z důvodů vyšší tepelné vodivosti suků však není vhodný na obklady lavic ani opěrek. Vůně severského smrku je velmi výrazná i po mnoha letech a jeho textura vytváří tu pravou atmosféru typických finských saun.

 

Červený cedrCedr

Monumentální dřevina červenohnědé barvy rostoucí na západním pobřeží USA a Kanady je považována za nejluxusnější dřevinu, kterou lze na stavbu saun použít. Vlastnosti jako nepálivost, bezsukovost, krásná textura a vůně která ani po letech nevyprchá, dělají z červeného cedru ideální dřevo do všech typů saun. Díky své odolnosti proti vodě může být červený cedr použit jak na obklady stěn a stropů tak na výrobu saunových lavic a opěrek. Negativní stránkou je vysoká pořizovací cena, která může být až několika násobně vyšší než cena ostatních materiálů.

 

Thermowood- finský smrkThermowood- severský smrk

Speciálně tepelně upravený finský smrk je nejtmavší dřevinou v naší nabídce. Tepelnou úpravou získá dřevo 2x vyšší odolnost vůči vodě a lepší tepelně-izolační vlastnosti. Thermowood-finský smrk je vhodný na obklad interiéru i exteriéru a jeho kombinací se světlými dřevinami lze dosáhnout zajímavého designu za přijatelnou cenu.

 

Fotogalerie saunových kabin