Postup stavby sauny

1. Výběr typu sauny 2. Stavební připravenost 3. Umístění a rozměry sauny 4. Materiály 5. Saunová kamna 6. Osvětlení a hudba

 

1. Výběr sauny – domácí nebo venkovní ?

Domácí finská saunaDomácí sauna a její výhody

Ve srovnání s venkovní saunou má sauna domácí dvě nesporné výhody. Jsou to nižší pořizovací náklady a nižší náklady na provoz. Dalším plusem je možnost umístit veškeré vybavení, které se saunováním souvisí, pod jednu střechu. Lehátka, sprcha i ochlazovací bazének tak mohou být pohromadě, na jednom místě. U vnitřních saun je zpravidla jednodušší připojení k elektrické síťi, avšak v případě volby kamen na dřevo je nutno počítat se nutností instalace komínového tělesa.  Domácí sauna je vhodná pro všechny, kteří nemají možnost umístit saunu ven a chtějí si vychutnávat saunování z pohodlí domova.

 • Nižší pořizovací náklady  (50-75% ceny sauny venkovní)
 • Nižší provozní náklady- ohřívání sauny začíná z pokojové teploty 20°C,
  nikoliv z 0°C jako v zimních měsících, u saun venkovních.
 • Po ukončení saunování zůstává teplo ze sauny uvnitř budovy.
 • Široký výběr dřevin a řídících jednotek.

 

Venkovní finská saunaVenkovní sauna

Výhodou venkovní sauny je možnost libovolně navrhovat její dispoziční rozvržení i rozměry. Venkovní sauna může být vybavena relaxační místností, sprchou, bazénkem nebo terasou. Dalším plusem je jednoduchá instalace komínu pro kamna na dřevo a možnost dostatečné tepelné izolace podlahy. Právě od podlahy jde nejvíce chladu a u domácích saun bývá dodatečné zateplení podlahy složité. Nevýhodami jsou naopak vyšší pořizovací náklady a nemožnost využít teplo sauny pro ohřev domácnosti.

 • Téměř neomezená variabilita prostoru.
 • Možnost instalace kamen na dřevo i kamen elektrických.
 • Možnost vybudování odpočinkové místnosti, ochlazovacího bazénku či sprchy.
 • Návrat k tradicím- spojení saunování s přírodou.

 

domácí sauny na míru venkovní sauny na míru sauny typizované e-shop

 


2. Stavební připravenost

2.1. Stavební připravenost- Domácí sauna

 • Podklad sauny

Ideální nášlapnou vrstvou je protiskluzová keramická dlažba. Podklad může být rovný nebo se spádem směrem ke dveřím. Pokud je Váš prostor rovný, lze založit saunu přímo na stávajícím podkladu. V případě spádu je nutno založit saunu na předem vybudovaný, vodorovný sokl výšky 50- 100 mm. Sokl vyrovná podklad, zamezí vzlínání vlhkosti do konstrukce sauny a zajistí jednodušší údržbu.

 • Cirkulace vzduchu

Z důvodu správné cirkulace čerstvého vzduchu musí každá sauna obsahovat 2 ventilační průduchy. První tzv. přisávací, pod saunovým topidlem a druhý, odvětrávací u stropu sauny. V případě, že je prostor pro budoucí saunu již obezděn stěnami ze všech stran, budou před samotnou realizací vytvořeny prostupy stěnami, každý o průměru 100 mm. V případě sauny neobestavěné nebo obestavěné jen částečně, jsou již oba průduchy součástí stěny sauny.

 • Elektroinstalace

Přívodní kabel o délce 5 m musí být vyveden za prostorem budoucí sauny, ve výšce  2,3 m nad úrovní podlahy. Přívodní kabel musí být osazen odpovídajícím proudovým chráničem a jističem viz tabulka níže. Před samotnou realizací zkontrolujeme, zda je vše správně připraveno a odpovídá normám.

Objem sauny (m³) Příkon kamen (kW) Napětí (V) Průřez vodiče (mm²) Jištění Proudový chránič
3-4 3kW 230V 3×2,5 1x16 A 30 mA
5-7 6kW 380V 5×2,5 3x16 A 30 mA
8-11 9kW 380V 5×2,5/4 3x20 A 30 mA
12-15 12kW 380V 5×4 3x25 A 30 mA

2.2. Stavební připravenost- Venkovní sauna

 • Podklad sauny

Ideálním podkladem, který usnadní a urychlí montáž sauny je tepelně izolovaná základová deska se základy sahajícími do nezámrzné hloubky min 80 cm . Deska musí být opatřena obvodovým soklem o výšce 5-10 cm z důvodu zamezení vzlínání vlhkosti do konstrukce sauny a musí být vyvýšena o 5-10 cm oproti okolnímu terénu.

Alternativním řešením je založení sauny na betonových patkách, sahajících do nezámrzné hloubky. Sauna tak není v kontaktu se zemí a vzniká pod ní větraná vzduchová mezera. Toto řešení vyžaduje dřevěnou konstrukci podlahy sauny, která však může být, stejně jako varianta 1., tepelně izolovaná a opatřená dlažbou.

Třetí variantou je založení sauny na zemních vrutech, které velmi urychlují proces budování základů, avšak stále platí nutnost vytvoření dřevěné konstrukce podlahy sauny. Po srovnání náročnosti a doby budování v souvislosti s navazujícími pracemi vycházejí zemní vruty jako nejvhodnější řešení.

 • Přípojka vody

Připojením vody přímo do sauny- do podsvětleného vědra, jezírka či malé saunové fontány lze vytvořit opravdový ráj na zemi. Možnost průběžného doplňování tekutin, osvěžování či polévání kamen tak budete mít stále na dosah.

 • Přípojka ke kanalizaci

Při mytí sauny, polévání kamen a užívání sauny může vzniknout větší množství znečištěné vody. Z toho důvodu je vhodné napojit zahradní saunu přímo na kanalizaci. V případě nemožnosti tohoto napojení jsou dostupná i další řešení.

 • Elektroinstalace

V případě instalace kamen elektrických  je ve většině případů nutné zavedení silové elektřiny 380V, minimální průřez vodiče 5 x 2,5 mm2. V případě kamen na dřevo postačí přívod 230V pro zapojení saunového světla a dalšího vybavení.

Objem sauny (m3) Příkon kamen (W) Napětí (V) Průřez vodiče (mm2) Jištění Proudový chránič
3-4 3kW 230V 3x2,5 1x16A 30mA
5-7 6kW 380V 5x2,5 3x16A 30mA
8-11 9kW 380V 5x2,5/4 3x20A 30mA
12-15 12kW 380V 5x4 3x25A 30mA


3. Umístění a rozměry sauny

 •  Velikost sauny volíme s ohledem na počet osob

Maximální rozměry sauny jsou téměř neomezené,  minimální vnější rozměry jsou z důvodu bezpečnosti 1,4x 1,4x 2,2 m. Pro relaxaci v leže však doporučujeme minimální vnější délku sauny alespoň 2,1 m.  Standardní šířka lavic se pohybuje od 45 do 60 cm v závislosti na šířce sauny a pro člověka vysokého 180 cm je z hlediska ergonomie nejpohodlnější lavice o šířce 50-55 cm. Doporučená vnitřní výška saunové kabiny  je z důvodu správného rozložení teploty 2,1 m.

 • Prostor budoucí sauny by měl plynule navazovat na odpočinkový prostor a místo k ochlazení.

To je důležité především z hlediska bezpečnosti a pohodlí při užívání. Pokud to váš prostor dovolí, zvažte vybudování ochlazovacího jezírka nebo umístění ochlazovací kádě. Dokonale však postačí i studená sprcha nebo závěsné vědro umístěné v blízkosti sauny. Samotný odpočinkový prostor by měl být vybaven relaxačními lehátky, osvětlen tlumeným světlem  a obložen protiskluzovou keramickou dlažbou.

Potřebujete-li poradit s dispozičním řešením sauny, můžete nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

 


4. Výběr vhodného materiálu

Pro  stavbu sauny lze použít africkou vrbu abachi, kanadský červený cedr, skandinávský smrk, osiku nebo olši. Každá ze dřevin je vhodná pro konkrétní účely např stavbu lavic, opěrek či obkladů. Další materiály jako jsou přírodní kámen či kalené sklo dodají sauně netradiční vzhled a zlepší její akumulační vlastnosti.  Podrobné informace o konkrétních materiálech jsme pro Vás připravili níže.

  Dřevo do sauny a jeho vlastnosti

Dřevo je materiálem, který je od nepaměti nedílnou součástí všech finských saun . Je prokázáno že přítomnost dřeva, jako 100% přírodního materiálu, blahodárně působí na lidskou psychiku a mysl. Působením vysoké teploty  získává dřevo tmavší nádech a stává se odolnějším. Každá dřevina má svou specifickou barvu, texturu a vůni. Je tedy jen na Vás, kterou zvolíte.

 • AbachiAbachi

Africká vrba abachi je dřevina světle bílé až světle žluté barvy, rostoucí v tropických deštných pralesech střední Afriky. Dřevo africké vrby je měkké, bezsukové a neobsahuje letokruhy, proto ani při teplotách dosahujících 100°C, při doteku nepálí. Vyznačuje se také nízkou hustotou a vysokou pórovitostí. Proto je často používáno na stavbu saunových lavic a opěrek. Abachi má svou typickou nezaměnitelnou vůni, která Vám při každém saunování připomene vůni tropů.

 

 

 • OsikaTopol osika

Dřevo osiky se v mnohém podobá dřevu Africké vrby. Osika má světle žlutou barvu, nízkou hustotu a nízkou tepelnou vodivost. Rozdílem je však nízká pórovitost, která snižuje nasákavost dřeva. Hodí se proto nejen na stavbu saunových laviček a opěrek, ale i na obložení interiéru sauny. Osika se vyskytuje téměř po celé Evropě, pro stavbu saun však nejlépe vyhovuje osika z balkánského poloostrovu.  Ani při vysokých saunových teplotách osika na dotek nepálí a její dřevitá vůně dodá svěžest každé sauně.

 

 

 •  Severský smrkSeverský smrk

Dřevo smrku má tradiční světle- žlutou barvu ,výrazné letokruhy a drobné zarostlé suky, podtrhující jeho přírodní charakter. Severský smrk je nejdostupnější saunovou dřevinou s nejnižšími pořizovacími náklady. Často se proto používá na obklady interiérů a exteriérů nebo pro konstrukční účely. Vůně severského smrku je velmi výrazná i po mnoha letech a jeho textura vytváří tu pravou atmosféru typických finských saun. Nevýhodou je vyšší teplota povrchu dřeva.

 

 

 • Západní červený cedrCedr

Monumentální dřevina červenohnědé barvy rostoucí na západním pobřeží USA a Kanady je považována za nejluxusnější dřevinu, kterou lze na stavbu saun použít. Vlastnosti jako nepálivost, bezsukovost, krásná textura a vůně, která ani po letech nevyprchá, dělají z červeného cedru ideální dřevo do všech typů saun. Díky své odolnosti proti vlhkosti může být červený cedr použit, jak na obklady stěn a stropů, tak na výrobu saunových lavic a opěrek. Dřevo cedru má rozdílnou barvu jádra a běli, což v praxi znamená, že každá palubka může mít rozdílný odstín. Rozdílné barvy je proto často využíváno jako designového prvku saunové kabiny.

 

 

 • Thermowood- finský smrkThermowood- severský smrk

Speciálně tepelně upravený finský smrk je nejtmavší dřevinou v naší nabídce. Tepelnou úpravou získá dřevo 2x vyšší odolnost vůči vlhkosti a lepší tepelně-izolační vlastnosti. Thermowood-finský smrk je vhodný na obklad interiéru i exteriéru a jeho kombinací se světlými dřevinami lze dosáhnout zajímavého designu za přijatelnou cenu. Tento obklad je dostupný také v kartáčované variantě s hlubokými letokruhy. Při nasvícení kartáčovaného dřeva následně vznikají zajímavé reliéfní vzory.

 

 

Moderní materiály do sauny

 • Přírodní kvarcitblack quarzit

Kamenná stěna z přírodního kvarcitu má nejen estetický význam, ale také funkční. Vzhledem ke své hmotnosti 80-100 kg funguje stěna jako akumulátor tepla, které je po vyvětrání sauny rychle dodáno zpět. Kamenná stěna je nejčastěji instalována za kamna, kde je povrch nejvíce tepelně i vlhkostně namáhán a chrání tak obklad před jeho degradací. Kombinací přírodního kvarcitu a dřevěných materiálů lze dosáhnout zajímavého a moderního vzhledu při současném zachování výborných tepelně-akumulačních charakteristik sauny. Lze ji instalovat i dodatečně na již hotovou stěnu sauny a mezi nejoblíbenější dekory patří Quarzit white , Rome či Quarzit black.

 

 

 • Jednoduché kalené ESG skloJednoduché kalené sklo

Na stavbu saunových stěn mohou být použita pouze kalená bezpečnostní skla, která odolají i vysokým rozdílům teplot. Skleněné stěny jsou zpravidla 10 mm tlusté, dveře saun  bývají vyrobeny ze skla o tloušťkách 8-10 mm. Barva i povrchová úprava saunového skla je na preferencích zákazníka. Nejpoužívanějším druhem jsou skla čirá nebo bronzově tónovaná, výjimkou však nejsou ani gravírovaná skla s motivy na přání.

 

 

 • Dvojité kalené ESG sklodvojité kalené sklo

Šetří životní prostředí i náklady. Dvojité kalené sklo s 3 x nižším prostupem tepla než sklo jednoduché je navrženo pro provoz při teplotách přesahujících 200ºC. Oproti běžnému nekalenému sklu vykazuje 5x vyšší pevnost, je proto vhodné na stavbu velkých prosklených ploch nebo jako výplň okenních otvorů. Své uplatnění nachází především u venkovních saun, kde je využito jeho nízké tepelné propustnosti. Nespornou výhodou ESG skel  je jejich bezpečnost při případném rozbití. Sklo se roztříští na malé kousky, které nemohou, na rozdíl od skla obyčejného, nikoho poranit.

 

 


5. Výběr saunových kamen

 • Kamna elektrická- kategorie

  Saunová kamna elektrická

Hlavní výhodou elektrických kamen je jejich pohodlná obsluha. Oproti kamnům na dřevo odpadá nutnost rozdělávání a udržování ohně a stavby komínu.

Elektrická kamna se vyrábí ve dvou provedeních, s mechanickou regulací na plášti kamen nebo s regulací externí. Kamna s externí regulací jsou označována koncovým písmenem E, jako externí regulace. Externí regulaci kamen je nutné dokoupit, avšak její  výhodou je možnost regulování dalších funkcí jako je osvětlení nebo ventilátor. Externí regulací lze nastavit přesnou teplotu, dobu saunování nebo přednastavit čas sepnutí sauny.

Druhým typem jsou kamna s regulací přímo na jejich plášti. Ta umožní ovládání pouze saunových kamen a to otočným spínačem nastavitelným na min. až max. Konkrétní varianty saunových kamen naleznete v našem e-shopu.

 • Kamna na dřevo- kategorie

  Saunová kamna na dřevo

Výhodu kamen na dřevo je možnost umístění většího množství saunových kamenů (30-120 kg), které udrží vysokou teplotu po delší čas. V závislosti na typu kamen lze přikládat z vedlejší místnosti či přímo z prostoru sauny. Kamna na dřevo vyžadují instalaci komínového průduchu a jsou náročnější na obsluhu, avšak investice do nich se Vám vrátí v podobě nižších provozních nákladů. Jsou vhodná do zahradních saun, které tak nevyžadují zavedení silové elektřiny 380V.

Otevřít dveře ze sauny, zchladit se v zahradním bazénku, ulehnout na lehátko a při pozorování hvězd poslouchat plápolání ohně v kamnech? Troufáme si říci, že je to jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec. Vybrat kamna na dřevo

 • výpočet výkonu saunových kamenVýpočet výkonu saunových kamen

Pro orientační výpočet výkonu kamen platí jednoduché pravidlo. Na každý 1 m³ prostoru připadá 1 kW výkonu kamen. V případě přítomnosti studených ploch- kamenných a prosklených, neizolovaných stěn či dveří ,  doporučujeme připočíst 1 kW na každý 1 m² studené plochy. S výběrem vhodného výkonu a typu topidla Vám rádi poradíme na základě vaší poptávky.

Vzorec: příkon kamen= délka x šířka x výška sauny + šířka x výška studených ploch ( vše v metrech)

P=(l.b.h) sauny + (a.b) studených ploch  (vše zadáváno v metrech, výsledný příkon v kW)

 


6. Osvětlení a hudba

Osvětlení je důležitým prvkem pro vytvoření správné atmosféry sauny. Pro dosažení ideálního osvitu doporučujeme kombinaci centrálního bílého osvětlení a osvětlení barevného. Dle zvoleného typu řídící jednotky lze světla ovládat dotykově  či dálkově pomocí IR dálkového ovladače.

Hlavní osvětlení

 • Centrální osvětlení

Hlavní saunové osvětlení by mělo poskytovat dostatečné avšak příjemně tlumené světlo. Všechny námi dodávané sauny disponují světlem s vodotěsným a tepluvzdorným krytem, který kombinuje  maximální bezpečnost a moderní design. Stínítko z březové dýhy či smrku pak láme paprsky světla a vyzařuje příjemnou, tlumenou záři.

 

Hvězdné nebe

 • Barevné osvětlení- Hvězdné nebe

Hvězdné nebe neboli také chromotherapy je osvětlení tvořené systém barevných LED diod. Barevné osvětlení napomáhá při uvolnění těla a zpříjemňuje relaxaci v saunové kabině . Na výběr jsou vždy minimálně tři základní barvy- červená, zelená a modrá nebo funkce barevné prolínání.

 

Podsvícené opěrky

 • Barevné podsvícení lavic a opěrek

Osvětlení lze instalovat také pod lavičky, za opěrky nebo do sníženého podhledu stropu. Pro zachování decentního vzhledu sauny však doporučujeme přidat pouze jednu z těchto alternativ.

 

Podsvícení saunových lavic

 • Barevné podsvícení lavic

Barevné osvětlení lavic pomáhá dokreslit atmosféru sauny a osvětluje prostor, který by jinak zůstal temný. Vyniknou tak detaily lavic a sauna se opticky zvětší.

 

Saunové reproduktory

 • Hudba MP3

Příjemnou možností je instalace hudební saunové aparatury. Teplu i voděodolné reproduktory udělají ze saunování nezapomenutelný zážitek. Dle zvoleného typu řídící jednotky lze přepínat hudbu přímo ze sauny nebo dálkově ze vzdálenosti až 30 m od saunové kabiny. Každá sauna s hudbou má k dispozici 3,5 mm jack pro připojení vašeho mp3 přehrávače nebo volitelný USB konektor.

 

 

 


domácí sauny na míru venkovní sauny na míru e-shop- sauny typizované