Rozměry a umístění sauny

  • Velikost sauny volíme s ohledem na počet osob

Velikost sauny vybíráme pro 1- 2 osoby více než je plánovaný počet saunujících. Maximální rozměry sauny jsou téměř neomezené. Pro čtyřčlennou rodinu obvykle postačí sauna s vnějšími rozměry 2,3 x 1,7 m.  Minimální vnější rozměry jsou z důvodu bezpečnosti 1,4 x 1,4 x 2,2m.

Pro relaxaci v leže doporučujeme, aby alespoň jeden vnější rozměr sauny přesahoval délku 2,1 m. Vnitřní rozměr sauny bude po odečtení tloušťky stěn přibližně 1,9 m. Tento rozměr je pro průměrného dospělého člověka minimum pro natažení špiček nohou a podložení hlavy.  Ideální šířka sauny by pak měla být 1,5-2 m. Takový prostor umožní umístění dvou stupňů lavic včetně dostatečného prostoru pro saunová kamna. Doporučená výška privátní saunové kabiny  je z důvodu správného rozložení teploty 2,1 m. U veřejných saun je obvyklá světlá výška stropu sauny 2,3-2,6 m.

Standardní šířka lavic se pohybuje od 45 do 60 cm v závislosti na šířce sauny. Z hlediska ergonomie je nejpohodlnější lavice o šířce 50-55 cm a délce 190-210 cm.

  •  Prostor sauny by měl plynule navazovat na odpočinkový prostor a místo k ochlazení

To je důležité především z hlediska bezpečnosti a pohodlí při užívání. Ochlazovací cyklus může probíhat ve sprše či pod závěsným vědrem s ledovou vodou. Nejlépe však poslouží ochlazovací bazén či dřevěná káď. Navazující odpočinkový prostor by měl být vybaven relaxačními lehátky, osvětlen tlumeným světlem  a obložen protiskluzovou keramickou dlažbou.

 

Nevíte-li si s umístěním sauny rady, kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme.


 

Sjednat nezávaznou schůzku