Vliv sauny na zdraví

Finská sauna Proč se tělo potí?

Po vstupu do saunové kabiny dochází k postupnému prohřívání našeho těla směrem od pokožky, hlouběji do tělesného jádra. Právě povrch povrch pokožky, který je při saunování vystaven  nejvyšším teplotním rozdílům, může dosáhnout teploty až 50°C.  Na zahřívání reaguje organismus zvýšením tepové frekvence, roztažením cév pod povrchem pokožky a zrychlením cirkulace krve. To vše za účelem odvedení tepla z tělesného jádra na povrch. Reakcí organismu na zvýšenou teplotu je také nástup intenzivního pocení. Při pocení dochází k ochlazování periferií pokožky a současně jsou vyplavovány nečistoty z otevřených pórů. Jelikož může být tělesné jádro zahřáto až na teplotu 38,5°C, je po opuštění sauny doporučeno ochlazení pod studenou sprchou nebo v ledovém bazénku a následný odpočinek.

Sauna a sport

Další pozitivní faktor sauny ocení především sportovci. Při saunování dochází k rychlejšímu odbourávání kyseliny mléčné a zrychlení procesu regenerace. Právě vysoká hladina kyseliny mléčné nepřímo přispívá k bolesti svalů. Rychlé desetiminutové prohřátí  v sauně pomůže také před masáží, pro uvolnění ztuhlého svalstva.

Vliv sauny na zdraví

Je prokázáno, že pravidelné saunování má pozitivní vliv také na imunitu a odolnost proti teplotním výkyvům. Se změnami teplot v průběhu saunování dochází k roztahování a smršťování cév, které vede k vytvoření odolnosti proti změnám vnějšího tlaku. Saunování preventivně působí proti onemocnění horních cest dýchacích a pomáhá při léčení alergií, hypertenze nebo bolesti kloubů. Důležitým faktorem je pravidelnost saunování v kombinaci se zdravým životním stylem.

sauna- ralax osuškaVliv sauny na psychiku

Sauna nepůsobí jen na naši fyzickou schránku, ale i  na naši psychiku. Příjemné pocity, které můžeme po opuštění sauny zažívat,  jsou vyvolány změnami odehrávajícími se na hormonální úrovni. Zvýšením teploty a tepové frekvence se začne do mozku uvolňovat endorfin, nazývaný též jako hormon štěstí. Ten mírní účinky bolestí a navozuje pocit dobré nálady. Nezanedbatelný vliv na naše smysly má také sama atmosféra sauny. Vůně přírodního dřeva, tlumené barevné osvětlení nebo relaxační hudba udělají z každé sauny ráj na zemi.

Tip na závěr

Máte- li tu možnost dopřejte si saunovou lázeň krátce před spánkem. Saunování ve večerních hodinách Vás příjemně uvolní a uvede tělo do klidové fáze. Vaší odměnou bude příjemný pocit při usínání a načerpání nové energie při hlubokém spánku.

 

 

 

 

Sauny na míru Sauny typizované